Kezdőoldal

Vikor Dániel - 2015. december 2.

Őszi National, Denver, 2015

Lengyelek a topon (XII. 8.)
Az év utolsó két nagy versenye a Keohane North American svájci csapatverseny és a Reisinger BAM-csapatverseny volt. A szombati nap után a Gordon csapat vezette a Reisinger mezőnyét a Becker előtt. Még a 10. helyezett és utolsó továbbjutó Fleischer is csak 3,15 pont hátrányban volt ekkor, tehát ahogy lenni szokott a bord-a-match versenyeken, egymás hegyén-hátán tolongtak a csapatok. A Keohane versenyen a Tulin csapat állt az élen, itt 22 csapat jutott tovább.
Vasárnap aztán az izgalom a tetőfokra hágott. Sokan nézték a döntőket a BBO élő közvetítésében, a helyszínen egy konferencia teremben élő kommentárral lehetett követni az eseményeket. A Reisingert a Patchmann csapat nyerte Jerzy Skrzyzpczak, Ron Pachtmann, Boguslaw Gierulski, Vytautas Vainikonis, Olanski Wojtek, Pawel Zatorski összeállításban.
A második a Gordon csapat lett (Mark Gordon, David Berkowitz, Michael Rosenberg, Jacek Pszczola, Alan Sontag, Pratap Rajadhyaksha).
A Keohane csapat versenyt a Tulin nyerte Jacek Kalita, Alon Birman, Kevin Dwyer, Dror Padon, Michal Nowosadzki összetételben. A második helyen a Passel (Marcin Lesniewski, Marc Jacobus, Bartosz Chmurski, Josef Blass) végzett.
Mind a négy csapatban játszottak lengyel játékosok. Ha figyelembe vesszük, hogy a lengyelek nyerték a világbajnokságot Csennaiban, nyugodtan állíthatjuk, hogy a lengyelek átvették a bridzsdominanciát az olaszoktól.

John Hurd és Joe Grue nyerték a Blue Ribbon párosversenyt (XII. 7.)

John Hurd és Joe Grue lett az első a Blue Ribbon párosversenyen. A pár komoly trófeákkal dicsekedhetett eddig is: Hurd Justin Lall oldalán megnyerte ezt a versenyt tavaly Providence-ben, míg Grue győzött a Board-a-Match Teams versenyen 2006-ban, Keohane North American svájci csapatversenyen 2008-ban és a Vanderbilten 2012-ben.

A második helyen a francia Thomas Bessis és Frederick Volcker, a harmadikon a döntő első napja után vezető Owen Lien és Zach Brescoll végzett.

Egy nagyon szép parti a Blue Ribbonról:

Dél a szingli pikkjével kezdett Kelet 4 kőre ellen, ütött az asztal ásza. Kis kőr jött az asztalról, és kiderült a rossz hír, hogy a felvevőnek van egy kőr, egy káró, egy treff és két pikk vesztője. A felvevő lehívta a treff ászt, majd kis treffet hívott, amit Délnek kellett megütnie, és csak treffel tudott kiszállni. A felvevő most kárót hívott a dámához, Dél megütötte a királlyal, és most káróval tudott kiszállni. Ezt a felvevő megütötte az asztalon a dámával, felment az adu ásszal a kezébe, lehívta a káró ászt, eldobva az asztal egyik vesztő pikkjét, és kiadta az adu dámának az ütést. Délnek ekkor már csak treff volt a kezében, és a dob-lop hívására elment a második pikk vesztő az asztalról.

A Meltzer nagyot hajrázott és nyert a Baze Senior K. O.-n (XII. 3.)
A Steve Garner, Rose Meltzer, Dan Morse, John Sutherlin, John Mohan, Ron Smith összetételű csapat a félidőben még 35 pontos hátrányban kezdte meg a küzdelmet a Gaylor Kasle, Larry Kozlove, Neil Chambers, John Schermer, Marc Jacobus, Mike Passell felállásban játszó Kasle csapat ellen. A 3. fordulót a Meltzer nyerte 37–3 arányban, de egy ponttal még mindig a Kasle vezetett. AZ utolsó fordulóban 35–29-re győzött a Meltzer, így 99–94-re fordítva nyert.
Elindult a Blue Ribbon is, a világ egyik legnagyobb Mitchell párosversenye, 141 asztalon kezdődött a verseny. A kínai Jian Wei Li–Boang Xiang Zhang páros vezet, 156 pár jutott tovább, a kvalifikációhoz 53,90 százalék kellett.

Bajnokok Denverben (XII. 1.)
A versenyek presztízse is óriási, ezért lehet, hogy noha nincs pénzdíj, sok szponzorált játékos számára jelent komoly bevételt egy National, és sok fontos ember vesz részt rajta, illetve indít saját csapatot. A korábbi években Bill Gates és a Hilton család is vett már részt saját csapattal.

A Nail Life Master Pairs verseny korábbi győztesei közt találjuk Zia Mahmoodot, Jeff Meckstrothot, Eric Rodwellt, Bob Hammant, Marty Bergent, Paul Solowayt és sok más nagy bajnokot. Az idén Greco és Geoff Hampson nyert 125 ponttal. A második helyen a brit Kevin Castner és David Gould végzett 93,75 ponttal, utóbbi járt már Magyarországon angol csapattal a tavalyi IBBF-versenyen. A harmadik helyet Zachary Grossack és Richard Budd szerezték meg 70,31 ponttal.

A Baze Senior K. O. csapatversenyén a címvédő csapat 2014-ben az alábbi összeállításban nyert: Jeff Meckstroth, Eric Rodwell, Billy Miller, Bart Bramley, Vinita Gupta, Lew Stansby. Érdekesség, hogy a címvédő csapatnak nem kellett kvalifikációs részt játszania.

A döntőbe két olyan csapat, a Meltzer és a Kasle jutott, amely még soha nem nyert, alaposan felrúgva ezzel a papírformát. A Meltzer csapat három forduló alatt 43 pontos előnyt szerzett a címvédő Gupta ellen, és hiába hajráztak nagyot Meckstrothék 40–10 arányban behúzva az utolsó fordulót, a meccset 114–101 arányban a Meltzer nyerte.

A Kasle–Helms elődöntőben mintha lemásolták volna az első forgatókönyvet: a Kasle három etap alatt 49 pont előnyt szerzett (igazából két forduló alatt, mert a harmadik döntetlen lett), és hiába nyerte a Helms nagyon (41–14) az utolsó szegmenst, a Kasle 141–121-re győzött és bekerült a döntőbe.

A Marsha May Sternberg női BAM (board-a-match) versenyen a világ legjobb női játékosai mérik össze erejüket. A tavalyi győztes csapat, Lynn Deas, Tobi Sokolow, Janice Seamon-Molson és Beth Palmer azonos összeállításban képviselték az Egyesült Államokat az idei Velence-kupán. Most a Nitabach nyert Ida Groenkvist, Tobi Sokolow (ő tehát megvédte címét), Sandra Rimstedt, Cecilia Rimstedt, Janice Seamon-Molson és Lynda Nitabach összeállításban.

A Mitchell open BAM verseny győztese az előző napon is vezető Schwartz csapat lett, Richard Schwartz, Allan Graves, Huub Bertens, Daniel Korbel, Boye Brogeland és Espen Lindqvist összetételben 36,75 pontot szerezve. Az igen szoros versenyen a 2. helyet Ron Patchman litván, lengyel, izraeli, amerikai csapat szerezte meg, 35,66 pontot szerezve, a 3. helyezett, francia, holland, lengyel vegyes összetételű Quantin is 35, 50 pontot szedett össze.

Elmondhatjuk, hogy mindkét nagy board-a-match versenyen hajszálon múlt, hogy ki nyeri meg, a nálunk alig előforduló board-a-match verseny milyen népszerű odaát.

A Super Senior párosverseny győztese Larry Bausher és Steve Becker lett, itt is igen szoros volt a verseny: 1. Larry Bausher–Steve Becker 543,54 pont, 2. Bert Newman–Leonard Melander 539,94, 3. Craig Robinson–Jeffrey Taylor 534,98.

Egy izgalmas parti a bulletinből a Nail Life Master párosversenyről:

A rutinszerű licitet az ilyen helyzetekben sokszor hasznos adu (kettes) indító kijátszás követte, az asztal a bubit, Kelet a hármast, a kéz a négyest tette. Némi gondolkodás után Barry kis pikket hívott a dámához és a királyhoz.

Nyugat szorult helyzetében a pikk bubit hívta vissza, ezt Barry megütötte az ásszal, és a harmadik pikket hívta a kezéből, az asztalról pedig eldobott egy kis kárót! Kelet a káró kilencest tette. Most Nyugat a negyedik pikket hívta, Barry újra kis káró dobott az asztalról, Kelet most a treff bubit dobta, erre Nyugat lehívta a káró ászt, és kis káróval folytatta. Barry ezt ellopta magasan, és Kelet hiába lopta felül a királlyal, ez volt az utolsó ütése az ellenvonalnak, a felvétel meglett, és 80 százalék körüli eredményt hozott.

Kelet azonban megtömte a felvételt, mert másodszor is kis kárót kellett volna dobnia ezt a végállást idézve elő:

Ha most Nyugat megtalálja a kis káró folytatást vigyázva, hogy a káró király ne nőjön ütéssé, Kelet ezt el tudja lopni egy kis aduval, most treffet hív, amit a felvevőnek el kell lopnia, ezzel pedig a felvétel megbukott volna.