Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kuttner György - 2014. augusztus 26.

Darvas 110 – Kvízharang

Lezárjuk a Darvas-évet. Életművéhez híven rejtvénycsokorral. Bridzs-, és sakkrejtvények, életéhez kapcsolható közismereti kérdések teszik majd próbára érdeklődő olvasóinkat. A győztes jutalma pedig egy különleges tárgy lesz Darvas Róberttől…


Darvas Róbert a magyar bridzs egyik legismertebb szereplője a világon. Mégis alig valamit tudtunk, tudunk róla. Kutatásaink során rátaláltunk néhány emlékre, majd kiderült, hogy mindez csak a jéghegy csúcsa.

Alapvető adatokon kellett módosítanunk, menet közben is többször átírtuk életrajzát. A Boóc, d’Orsi páros segítségével jutottunk az egyetlen eddig ismert, őt is bemutató bridzsfotóhoz Brazíliából, csapattársa, Décsi László gyűjteményéből. És végül megható, különleges nemzetközi összefogás révén megkaptuk az író több mint hatvan, svéd, angol és német szaklapokban a háború után publikált, itthon ismeretlen cikkét. Ezek bemutatására külön szerkesztőség jött létre, Talyigás Péter vezetésével. Úgy érezzük, hogy ezzel tartozunk lapunk egykori jeles szerzőjének, főszerkesztőjének és a magyar olvasóknak egyaránt. _A fotó 1936 nyarán készült a FÉSZEK Klubban, a Culbertson házaspár budapesti  látogatása alkalmából. A jelentős sajtóvisszhangot kapó látogatás az 1937. évi pesti világbajnokság előkészítését szolgálta. Az eseményről részletes beszámoló és fotó jelent meg a Magyar Bridzsélet 1936. augusztus 8.-i számába. Balról, állnak: Décsi László, Cohen Rafael, Darvas Róbert, dr. Szigeti Pál, Keleti Andor, Ferenczy György, Klór László. Balról, ülnek: dr. Kállay Tibor nyugalmazott pénzügyminiszter, a bridzsszövetség elnöke, Ely Culbertson, Leitner Ferenc_

Mindehhez képest apróságnak tűnik, de nagy örömmel fogadtuk a hírt, hogy előkerült és újra régi fényében csillog a Darvas-vándorkupa. A legutóbbi, 1975-ben győztes, ELTE-csapat kapitánya, Juhász Miklós reméli, hogy negyven évnyi kihagyás után, jövőre új győztesnek adhatja majd át.

Végül, Darvas örökösei átadtak egy tárgyat, mely szerintük a bridzsezőket illeti meg.
Szakértő-rovatvezetőnk, Csepeli Miklós szerint az art deco stílusú, újnak mondható, ezüst öngyújtó a 30-as évekből való. A felirat alapján, „1955. őszi Leonardo da Vinci bridge-bajnokság, I. o. 2. hely”, ez volt az író utolsó bridzstrófeája.

Az, hogy miként kerülhetett ilyen díj kiosztásra az 50-es években bridzsversenyen, teljes bizonyossággal nem deríthető ki. De elődünk, a Magyar Bridzsélet mindig értékes ajándékokkal lepte meg a sikeres rejtvényfejtőket. Aranytollal, ezüst öngyújtóval, bridzskönyvvel… Miután 1938. elején, kényszerű körülmények miatt, feloszlott a szerkesztőség, megmaradhatott néhány jutalomtárgy. Nem tudhatjuk, ki őrizte meg ezeket a háború szörnyű éveiben. Talán a szövetség pénztárosai _Cohen, Bokor_, vagy a szerkesztőségi tagok _Darvas, Ottlik, Ferenczy_, de 1955-ben hivatalosan már nem léteztek. A szövetséget ugyanis 1946-ben megszüntették, leltárba veendő ingó vagy ingatlan vagyont az államrendőrség nem talált.

Nos, ez az ezüst öngyújtó lesz a kvíz győztesének jutalma. _A díj nem örökölhető, a szövetség tárgyi archívumát illeti meg._

A kvíz 2014. szeptember 2-án, kedden délben jelenik majd meg a Bridzsélet oldalán. Úgy gondoljuk, hogy a feladatsor megfejtése izgalmas felkészülés lehet a szeptember harmadik hetén induló csapatbajnokságra. Beküldési határidő: szeptember 12., péntek éjfél.