Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Talyigás Péter - 2014. szeptember 15.

Darvas 110 – Darvas-kvíz megoldások

A 110 éve született Darvas Róbert tiszteletére kiírt kvíz nyertese Gyulai András, a győztes az elérhető 110 pontból 91-et megszerzett. Gratulálunk! Nyereménye a kiíráshoz hűen Darvas bridzsversenyen nyert ezüst öngyújtója. Az eredményhirdetés után következzenek a kérdések megoldásai.
 
 
 
   
 
1. Bridzsrejtvény

 
Dél játszik 6 pikket. A treff indulást kézben kell megütni, és az egyik magas káró után kárót kell lopni _ez idáig meglehetősen természetes_. Most ki kell hívni a pikk bubit, és a feladvány ezen a ponton két, lényegében független ágra bontható, amelyből a másodiknak is van két önálló alesete.
 
A_ A legegyszerűbb az a változat, amikor Kelet nem fedi a pikk bubit, amelyet körbeengedünk. Ekkor lényegében keresztbe kell lopni a partit: treff ász, treff lopás, kőr az ászhoz, a másik káró figura, majd káró lopás. Az ellenjátékosok végig színre színt adtak. A négylapos végállásban az asztalról a treffet hívunk ebben a helyzetben:
           

Ha Kelet belop, akkor Dél felüllopja és leaduzik. Ha Kelet kőr dob, akkor Dél a pikk hetessel tud lopni, majd kőrrel kiszáll, hogy az utolsó két ütést megszerezze.
 
Vissza a negyedik ütéshez!
 
B_ Ha Kelet fedi a pikk bubit a királlyal, akkor a keresztlopásos játék már nem megy, mert a négylapos végállásban Dél megmaradt adui ellen _A7_ túl erős az ellenjátékosoknál lapuló pikk kilences és nyolcas, így más megoldás után kell néznünk.
     
A bizarr kőr színt is bevonjuk a játékba: pikk tízessel az asztalra megyünk, a kőr bubit hívjuk _Keletnek fednie kell, különben a kőr bubi lesz a tizenkettedik ütés_. Dél üt az ásszal és a dámával befejezi az aduzást _Nyugat és az asztal treffet dob_.
 
Amikor Dél a pikk hetest hívja, Nyugatnak ebben a helyzetben kell elköteleznie magát:  


Kőrt nem dobhat, mert az asztali ötösből ütés lenne, ezért megválhat egy trefftől vagy egy kárótól.
 
B1_ Nyugat kárót dob. Az asztal dobhat kőrt, Kelet pedig a pirosakkal ütést adna, ezért egy treffről mond le. A pikk hármasra Nyugat most már nyugodtan dobhat még egy kárót, az asztalon is van még egy felesleges kőr, de Kelet három színben beszorul _az ütésszám beállítása nélkül_: a káró eldobása azonnal ütést adna, kőrre kimagasodik az asztali tízes, és a treff figurára is szükség van, hogy Nyugat tízese ne legyen impasszolható. Az ábrán Keletnek még egyet dobnia kell:  


B2_ Nyugat treffet dob. Az asztal kőrt, Kelet pedig kárót tesz. _Kelet továbbra sem adhat kőrt, és most a treff adna azonnal ütést_. Érdekes, de most nem működik az utolsó adu lehívása, mert Nyugat eldobhat még egy treffet:  


A felvevő nem tud hármat ütni _Kelet nem szorul be a káró királyra, mert az asztal után dob_.
 
Éppen ezért ebben a változatban nem hívjuk le az utolsó adut, hanem treff ász trefflopást játszunk, és ebben a helyzetben Nyugatnak még dobnia kell a treff lopás végeztével:  


Kárót nem dobhat, mert a kézi káró magasodik, ezért kőrt dob. Most Dél lehívja a káró királyt _egyúttal kiveszi Kelet kezéből az utolsó kárót_, és a kőr hatost hívja, ráteszi a tízest az asztalról, és az utolsó ütésben az asztali kőr ötös megüti Kelet négyesét.
 
2. Sakkrejtvény
Szabadmatt két lépésben _sötét kezd és segít világosnak a mattkép létrehozásában_.
Megoldás:
1. – , Hd3
2. Fe2, He5
3. Hd6
 
3. Sorolj fel három bridzskönyvet, amelynek Darvas Róbert szerzője volt!
Bridzsjáték és ellenjáték. A lejátszás módszere és művészete.
Right Through the Pack: A Bridge Fantasy _London_; Right Through the Pack _New York_
Spotlight on Card Play _társ: Lukács Pál_
 
4. Mutasd be a Robert-coup-t!
Kétféle választ is el kell fogadnunk. A szakirodalom úgy tartja nyilván, hogy azt a helyzetet nevezzük Robert-coup-nak, amikor a felvevő azért gyengíti szándékosan a saját adufelszerelését, hogy egy külső szín hívásával hozzon létre ütésszerző aduvégállást:  


Pikk az adu. Kelet kőr hívására látszólag természetes lenne eldobni a kézi kárót, de ebben az esetben biztosan kiadunk két adut. Ehelyett jobb ellopni a kőrt, és meghívni a kárót. Ha Nyugat a tízessel lop, akkor üt az asztali bubi, ha figurával lop, akkor el lehet dobni a treffet, és Nyugat nem üt többet.
 
Noha ennek a négylapos végállásnak a felfedezése és elemzése is Darvas Róbert nevéhez fűződik, és épp elég szép ahhoz, hogy megkapja a Robert-coup nevet, a Right Through The Pack utolsó fejezetében „a helyzet fokozódik”. A káró négyes meséjében egy kontrázott 5 káró felvételben Kelet van híváson:  


Hogyan kell játszani ahhoz, hogy az ellenjátékosok már csak egyet üssenek? Érdemes rajta elgondolkodni, ritkán lát az ember ilyen fogós feladványt ennyire kevés lappal.
 
Ha a kőrt ellopjuk, és pikket hívunk _hasonlóan az imént tanultakhoz_, akkor Nyugat lop magasan, és még ki tud szállni treffel, következésképpen még üt a másik káró középlapja is.
 
De vissza lehet-e térni valahogy az előző végálláshoz? Vissza bizony, csak nagyon szokatlan dolgot kell csinálni: lopni a káró négyessel, és felüllopni az ötössel! Most treffet kell lopni kézben _Nyugat mindvégig színre színt ad_, és a kézi pikk hívás most már az előbb megismert módon mégis elveszi Nyugat látszólag elvehetetlen két aduütését.
 
A könyvben ezt az ötlapos helyzetet nevezi el a káró négyes „Robert Coup-nak”.
 
5. Darvas Róbert legjobb nemzetközi csapatverseny-eredménye _évszám, összeállítás_.
 
6. Magyar bajnoki címeinek száma _jelenlegi tudásunk szerint_.
 
7. Mely folyóiratokban volt bridzsrovata _mettől-meddig_?
Színházi Élet _1934–1938_
A Magyar Bridge _1934_
Magyar Bridzsélet _1934–1938_
 
8. Darvas Róbert, József Attila, sakk… Egy versenyengedéllyel rendelkező sporttársunkra gondolunk. Neve? Miért?
Szabolcsi János _versenyengedély szám: 18_, sakkban nemzetközi mester ; édesapja, Szabolcsi Miklós _1921–2000_ állami díjas irodalomtörténész, akadémikus, egyetemi tanár, fő kutatási területe József Attila életműve. Az Osztás után című „bridzsvers” a háború után került kötetbe. Darvas adta át a kiadónak, Szabolcsi Miklós sorolta a fontos művek közé.
 
9. A bridzs mely speciális versenyágában lett Darvas Róbert világbajnok _évszám, partner_?
World Bridge Olympic, szimultán problémamegoldó világbajnokság, 1934, Észak–Dél.
 
10. A hagyományos pakli kártyákban mitől különlegesek a hetesek?
Az egyetlen lap, amelyen a színeket jelző ikonok nem _középpontosan_ szimmetrikusan helyezkednek el _az ászok esetében az elhelyezkedés szimmetrikus, persze a középső jel csak az egyik irányba tud állni_. Ennek megfelelően a hetesek állhatnak „a fejük tetején” _a Right Through The Packben, amikor a főszereplő rádöbben, hogy a pakli lakói élnek, első dolga, hogy talpára állítson két hetest_.
 
11. Milyen szabály tette lehetővé, hogy száz évvel ezelőtt teljesülhetett egy 7 kőr felvétel annak ellenére, hogy a kőr ász az ellenvonalon volt, és sem a licit, sem a lejátszás során nem történt semmilyen szabálytalanság?
A kvízgyőztes Gyulai András válaszánál nem kell jobb: „Amennyiben ugyanannak a vonalnak a játékosai eltérő számú kártyát kapnak az osztásból, és ez a tény a kilencedik ütés előtt kiderül, úgy új osztás következik helyette _vagy versenyen a párok átlagot kapnak_. Azonban ha a téves osztást csak a kilencedik ütés után fedezik fel, úgy a partit végig kell játszani.
 
Ezt a szabályt 1932-ben módosították, ma már mindenképpen új osztás következik, bármikor is fedezik fel a szabálytalanságot.
 
A feladatban szereplő 7 kőr pedig úgy teljesülhetett, hogy az egyik ellenfél 14 lapot kapott a kőr ásszal _társa 12-t_, a partit 1932 előtt játszották, és a hibás osztás csak a kilencedik ütés után derült ki. Mivel a felvevő soha sem aduzott, hanem vagy színt hívott, vagy lopott akár a kezében, akár az asztalon, és az adu ászt birtokló játékos mind a 13 ütésben színre színt tudott tenni, az adu ász megmaradt a kezében mint a 14. lap.”