Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Az úgy történt – csb I/A 2. forduló

A gyáva oroszlán becsönget. Az első partiban Kelet–Nyugaton 5 treffet vagy 3 szant célszerű játszani. Már ha sikerül megtalálni…

23. leosztás

Nálunk az 1 treff indulás és kontra után nem szokványos úton ment a licit. Nyugat helyén nem kívántam bemutatni hatos csinos kőrömet. Egyrészt nem akartam még egy hármas támogatással sem ezt a gémet játszani – a kontrás erős kőrrel ülhet a barátom figurái mögött, és könnyen kiadhatok még megfelelő kőr támogatás mellett is 3, esetleg négy adut. Másrészt ha a védővonalra kerülnénk, inkább a treff indulást szeretném, mint mondjuk a dubló kőr király kirakását. A 2 treff licit 5–8 pontot, és 4-5 treffet ígért, négyes treff esetén egyenlőtlen elosztással.

Dél a pikket és a kárót is tudta támogatni, ezért öt pontja ellenére bevetette magát a küzdelembe.

Partnerem, Surányi Marci hosszan gondolkodott. A 2 szan itt természetes licit, de nem volt kőr fogása, és attól tartott, hogy ez a szín is az ellenfélnél van, és lelki szemei előtt lejátszódott, ahogy a következő kőrben Dél ezt a színt is fel fogja ajánlani. Saját pikkjét és az ellenfél pikk küzdelmét látva az is egyértelmű, hogy partnerének az esetleges treff király – bubi mellett elszórt piros pontjai lesznek. Végül is 3 treff érkezett.

(Szolgálati közlemény: Marci, nem lenne jobb ezt is good-bad 2 szannak játszani? A 2 szan, ha mi vagyunk a támadó vonalon, és az ellenfél a 2-es magasságon licitált vagy gyenge küzdelmi licitet, vagy erős lapot az ellenfél színének fogásával ígér, és 3 treff kötelező licitet kér, az egybőli 3-as licit viszont az eddigieknél erősebb kezet mutat. Ez most jól jött volna, akár a 2 szan majd 3 szan, akár az óvatosabb, de szintén erős lapot ígérő 3 treff rendet teremtett volna.)

Keleten úgy éreztem, nincs több tennivalóm, de Dél látott fantáziát az újranyitásban. (Lakatos Péter kommentje: jól megráncigáltad az oroszlán bajszát.)

Egy kicsit utólag ki is húztam magam, mégiscsak oroszlánnak neveztek. Előzetesen azonban még mindig a küzdésen járt az agyam, és most felajánlottam hatos kőrömet – ha nem is gémre, de teljesítésre a 3-as magasságon. Marci viszont fogásnak tekintette, és örömmel ugrott 3 szanba. Észak csinos piros színeire és partnere kétszeri licitjére alapozva csuklóból kontrázott. Keleten nem követtem azt az elvet, hogy kétes helyzetben kérjem partnere segítségét – az ígért kőr minőségtől a nyolcas vezette szín némileg eltért. 4 treffbe menekültem. Marcinak még volt lehetősége, de úgy ítélte meg, négy külső vesztőjéből nem fogok gyors ütésben kettőt is lefedni. A 4 treff lett a végkontrakt, természetesen egy szürrel megfejelve – az oroszlán, akinek megrángatták a bajszát, becsöngetett és aztán elfutott.

A partinak persze van egy másik olvasata is. Ezt nevezem jó kontrának. Ugyan a kontrázott felvétel megvan, sőt, a hatos kőr leterültét látva Észak esetleg a négy kőr lehívása előtt káróra fordul, és szür is adódik. Sőt, az sem elképzelhetetlen, hogy Észak a mögötte lévő erős kőrt ismerve a kőr bubival indul, és ezzel nem sikerül bekrokodiloznia partnere dámáját – a négy kőr lezongorozása ez esetben is kisiklik. Szóval, ez egy jó kontra, mert a kontrázott gém teljesítése helyett töredékben landoltunk. A másik asztalon viszont ebben a partiban rossz kontra érkezett, kettő is. Kelet bemutatta kőrjét, és végül 4 kőrhez jutottak, amit Észak örömmel megkontrázott… Ez persze bukott is volna, de Kelet észbe kapott és 5 treffbe menekült. Észak nevelő szándékkal, de különösebb jogalap nélkül újból kontrázott, ezúttal is rosszkor, most a teljesítendő gémben.

Izgalmas gémből nem volt hiány ezen a napon. A második bemutatott partiban azonban nem a licit, hanem a játék volt érdekes.

31. leosztás

A 12 asztalból 8 Észak ítélte gémerősnek a 4–4–4–1-es elosztású lapját, és csak két Észak játszott kőr töredéket. Ahol Észak volt a felvevő, minden Kelet a felülről 3. káróval (káró 4) kezdett. Kicsi, dáma, ász. Észak most kicsit hívott az adu tízeshez, ami körbeért. Mivel Észak nem a kezéből hívta a kilencest vagy a bubit, partneremhez a dubló kilencest képzeltem.

Észak tartva a 4–1-es adutól nem mert újabb adut hívni, hanem merészen egy pikket hívott a királyhoz és ászhoz. Keleten hosszas tötyörésztem. Nagy-kicsi páros lapszámot jelzünk, a partner pikk hetese lehetne a DT7, vagy a DT76, de ezzel talán nagyobbal feküdne a hívás elé. Lehet szingli is a hetes, és akkor ha lopatok (van még aduja a barátomnak), a pikk bubim még mindig a fedi a dáma-tízes villát. De a felvevő egyből elhívna az ellenvonal szinte biztosan 4–1-es pikkje irányában? A legvalószínűbbnek a dubló 76 látszott, és a villába való visszahívás nem látszott üzletnek. Talán nem most kellene leleplezni az adu fekvését. Kicsaptam a treff királyt, ami rossz megoldásnak bizonyult. Vagy a kárót kellett volna folytatni, vagy a dubló treff figurából a kicsit kellett volna hívni, akkor a két magas figuránk fogta volna az asztali bubi-tízest. A felvevő berakta az ászt, és a bubit hívta – a barátom fedett , a felvevő pedig lopott. Most már elég rosszul éreztem magam.

Ebből csúnya kényszerhívás lesz – nézegettem. Akár a pikk villa, akár a káró bubi alól való hívás egészségtelennek látszott. Ráadásul mind nagyobb lett az esélye a felvevő 4–4–4–1-ének, és az elszalasztott lopatásnak.

Kőr az ászhoz, káró király következett.

A treff bubit kérték az asztalról.

Ha lopok, megvan a második ütésünk, de máris adom a kényszerhívást, előbb-utóbb üt a kézbeni tízes és a vesztő 1-2 pikk dobható az asztalról. Ha kárót dobok, megkapom a pikk bubival az ütést, és ismét csak megcsinálom a káró tízes ütését. Végül pikket dobtam, de ez sem segített – az asztali pikk magasítható, már csak egy pikk és a magas kőr a kiadó az asztalon. Valahogy a csodával határos módon mégis elbukott a felvétel, de nem jártunk jól, mert a másik asztal kontrával bukta ugyanezt.

A GIB szerint Északon 10, Délen 9 ütés vihető haza – nyilván a pikk lopás megtalálása függvényében. Ennek ellenére az asztalok fele ütött kilencet, a másik fele tízet a kőr felvételben – mégpedig Észak és Dél egyenlő arányban osztozott a bukáson és a 10 ütésen.